7. 1. 2024

Pozorné matky

rodí sebevědomé muže

Abeb kam mě dovedl tremor v pravé ruce

Tremor v pravé ruce jsem sledoval mnoho měsíců. Stejně jako při dalších projevech roztroušené sklerózy jsem se dlouho (víc než půl roku) učil přijmout fakt, že svou pravou ruku na mnoho věcí nemůžu používat. Psaní, ovládání počítače, nasypat kávu, přenést plný hrnek, ovládat nůž nebo jíst z plytkého talíře, pohladit ženu nebo svého psa, … Ale zároveň (a to je stejně důležité) jsem se učil, jak skvělá je moje levá ruka, kterou jsem do té doby opomíjel a asi i dost nedoceňoval.

Polenta tohohle článku je ale jinde.

Když jsem byl hodně malý (tak dva roky), chtěl jsem to svojí mamce usnadnit. Tvářil jsem se, jak jsem soběstačný a jak si vždycky poradím i bez její pozornosti, chvály, podpory. Velmi ráda na to přistoupila. Situace doma byla neutěšená a její pozornost zaměstnával mladší bratr a dost nestabilní táta. Jo a taky většinou vydělávala peníze pro celou rodinu. Oba jsme se ale hodně pletli, že to tak bylo správně.

Dnes jsem jí vyprávěl, co jsem si dnes uvědomil a ona moje závěry i pocity potvrdila. Pamatovala si to.

Přitom tremor pravé ruky souvisí s mým sebevědomím, vypozoroval jsem za těch cca 9 měsíců, odkdy to začalo.

Souvisel se způsobem, jak jsem si (ne)věřil při všem, co jsem dělal. S faktem, že v podvědomí (na tu dávnou minulost jsem už mezitím stokrát zapomněl) jsem měl hrůzu, že se mi cokoliv nepovede. Viděl jsem všude černé scénáře a snažil se jim bránit. Moje občasné a nevyhnutelné chyby ještě zmenšovaly už tak minimální projevy lásky nebo náklonnosti mého okolí.

ZÁROVEŇ ALE svou “úspěšnost” jsem vyhodnocoval z velmi neuspokojivě vnímaných, minimalistických reakcí člověka, kterého jsem předtím naučil, že nepotřebuju  pozornost, podporu ani chválu. Cítíte tu past sám na sebe?

Nedostatek její pozornosti, kterou jsem kdysi aktivně odmítal (abych šetřil její energii na jiné věci “důležitější než já”) se projevil o 35 let později. Moje pravá ruka se v létě 2023 začala nezvladatelné třást a mě čekalo pátrání po odpovědi na otázku: “Co mi tím tělo říká?!”

Tak jsme se oba pletli. Já i maminka.A díky roztroušené skleróze jsem byl donucen svůj dávný omyl hledat, zvědomovat, léčit (psychicky). Kam to vede dál, uvidíme. Pro začátek se mi od dneška ruka třásla o něco míň a já mám indicie, kudy pokračovat.

Nastalo-li by zhoršení, o recidivách mám video! :D (KLIKNUTÍ přesměruje)

Nic se nestalo. Já jsem to takhle chtěl. ;)

#roztrousenaskleroza #tremor #uvedomeni #tělojemapa #blog #vedomyzivot  #vybírámsisvůjsvět

Pozorne matky rodi sebevedome muze